نمایش دادن همه 1 نتیجه

درب ضد صدا (آکوستیک)؛ محکم، بادوام، و مانع قوی انتقال صدا

   

در جهان امروز که ما از هر طرف با صداها و پارازیت های مختلف احاطه شده ایم و آرامش و سلامتی کمرنگ شده، می توان گفت یکی از مهمترین دغدغه های همه مردم، ایجاد محیطی آرام و بدون سر و صدا برای محل زندگی است. صدای ترافیک اتومبیل ها، بوق های ناهنجار، موسیقی های آزاردهنده، و انواع صداهای دیگر در طول روز در محیط اطراف وجود دارند که آرامش ما را مختل می کنند.

 

 بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، سر و صداهای آزار دهنده علاوه بر آسیب شنوایی، باعث اختلال خواب و آزاد شدن هورمون استرس (کوتیزول) می‌شوند و سیستم ایمنی و متابولیسم بدن به خطر می افتد. سوال مهمی که در این رابطه وجود دارد این است که چطور می توانیم از شر این صداها خلاص شویم و آرامش را به محل زندگی و کارمان بیاوریم؟ اگر میخواهید جواب این سوال مهم را بدانید با ما همراه باشید.

راهکار کاهش انتقال صدا چیست؟

امروزه زندگی در حجم وسیعی از عوامل ایجاد سر و صدا باعث افزایش آگاهی و انجام اقداماتی جهت کاهش مشکلات ناشی از آلودگی صوتی شده است. متاسفانه در اکثر ساخت و سازها، برای کاهش دادن هزینه ها، استاندارهای لازم رعایت نمی شوند و اکثر ساختمان ها را بدون عایق های صوتی استاندارد می سازند. یکی از راهکارهای رفع این مشکل استفاده از پوشش های عایق بر روی سقف، کف، و دیوارها می باشد.

برای جلوگیری و یا کاهش انتقال صدا در محیط های مختلف می توان از پوششی به نام عایق صوتی استفاده کرد. عایق های فوم صداگیر که با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا تولید شده اند تأثیر زیادی در کاهش انتقال صدا دارند. درواقع، عایق های صوتی مدرن ترین عایق های کاهش صدا هستند و از کیفیت و عملکرد بسیار خوبی برخوردار هستند.

درب ضد صدا (آکوستیک)

آز آنجایی که درب ها اصلی ترین مکان انتقال صداها هستند، می توان گفت آکوستیک (ضد صدا) کردن درب ها بهترین راهکاری است که برای ممانعت از انتقال صداها به کار گرفته می شود. مهمترین نکته ای که در این زمینه باید مدنظر داشته باشید این است که از عایق صوتی مناسب و استاندارد استفاده کنید. همچنین، در محل اتصال درب با فریم به طور صحیح درزگیری کنید. توجه داشته باشید که هر چقدر عایق صوتی بهتری استفاده کنید و درز بین چهارچوب و درب را به خوبی پوشش دهید درب آکوستیک عملکرد بهتری در جلوگیری از انتقال صدا خواهد داشت.

درب ضد صدا (آکوستیک) چیست؟

درب آکوستیک دری محكم و سنگين است که برای کاهش انتقال سر و صدا ساخته شده است.

درب های آکوستیک برای مکان های مختلفی از جمله استودیوی صدا و سیما، تئاترها، مدارس، بیمارستان ها و کارخانه ها مناسب هستند.

درهای آکوستیک با هدف ساختن ظاهری زیبا همراه با عایق صوتی خوب یا عالی ساخته شده اند.

درب ضد صدا (آکوستیک)

کاربرد درب ضد صدا

به طور کلی، درب های عایق، درهای ضد صدا و درب های آکوستیک انواع درب هایی هستند که از انتقال صداهای مزاحم جلوگیری می کنند. این درها در مکان هایی مانند سینماها، سالن های کنفرانس و اجتماعات، استودیوهای ضبط صدا، اناق های برق و تأسیسات، هتل ها، بیمارستان ها، سالن های تیراندازی، کارخانجات، اتاق های سرور و دیتا، منازل، و محیط های اداری کاربرد زیادی دارند.

عایق های صوتی گاهی در ساختار داخلی درب به کار می روند و گاهی بر روی درب. به این معنی که گاهی در مواد اولیه ساخت درب از مواد ضد صدا استفاده می کنند، گاهی چهارچوب درب را آکوستیک می کنند، و گاهی فقط بین چهارچوب و درب را درزگیری می کنند.

با توجه به محیطی که درب ضدصدا در آن استفاده می شود ساختار داخلی درب علاوه بر عایق صوتی بودن (کاهش انتقال امواج صوتی)، باید جاذب صوت نیز باشد و انرژی اموج صوتی را کاهش دهد. درواقع سطح درب باید به عنوان یک دیفیوزر عمل کند و امواج را به مسیرهای پراکنده بازپخش کند. در این صورت امواج صوتی جذب‌نشده به مسیر اولیه برنمی گردند.

در ساخت درب آکوستیک، استفاده از عایق صوتی اهمیت زیادی دارد و باید دقت کنید که از عایق استاندارد استفاده شود. زیرا در صورت استفاده از عایق غیراستاندارد درواقع، درب آکوستیک هیچ فرقی با یک درب معمولی ندارد و کارای بسیار پایینی دارد. علاوه براین، چارچوب درب آکوستیک نیز باید مناسب باشد تا درب بتواند عملکردی خوبی در برابر انتقال صدا داشته باشد.

یکی از عومل مهم که تأثیر زیادی در ضدصدا بودن یا نبودن درب دارد جنس چوب است. به طور معمول، درهای توخالی و سبک قابلیت جلوگیری از انتقال صدا را ندارند، در حالیکه چوب های سنگین عایق های خوبی برای صدا هستند.

مزایای درب آکوستیک

مهم ترین مزایای درب های آکوستیک عبارتند از:

- مقاومت بالا در برابر آتش سوزی: با استفاده از عایق پشم سنگ نسوز با چگالی بالا (به عنوان عایق حرارتی) در ساخت این درب ها حداقل به میزان 120 دقیقه در برابر آتش سوزی مقاوم هستند. علاوه بر این، استفاده از نوارهای درزگیر منبسط شونده ضد‌ حریق و استفاده از قفل و یراق آلات مقاوم در برابر حریق، این قابلیت را افزایش داده اند.

- عملکرد خوب در هنگام بسته شدن: سیستم ریلی درب آکوستیک اجازه می دهد تا هنگام بسته شدن عملکردی ایمن و آسان داشته باشد.

- فراهم کردن خروج اضطراری آسان: یراق‌آلات مخصوص خروج اضطراری و آستانه‌های کوتاه و پروفیل‌ های رمپی در ساختار این درب ها برای هموار کردن مسیر خروج، خروج اضطراری از آنها را آسان کرده است.

- فراهم کردن امنیت: نصب پیم های امنیتی، ساختار فلزی مستحکم، لولا، قفل، و یراق‌آلات باکیفیت این درب ها، امنیت آنها را بسیار افزایش داده است.

مزایای درب آکوستیک

مزایای درب ضد صدا نسبت به درب های معمولی

- معمولاً درب های معمولی به دلیل تاب خوردگی یا پیچیدگی فریم با چهارچوب انطباق کاملی ندارن و بین درب و چارچوب درزهایی وجود دارد که از آنها حتی پشت درب دیده می شود و صدا از این درزها به میزان زیادی منتقل می شود.

- همچنین، درب هایی که ساختار داخلی شان شبکه بندی لانه زنبوری است و روکش MDF یا HDF، 3 میلیمتر یا 5 میلیمتری دارند صدا را انتقال می دهند. بنابراین این درب ها و درب های معمولی برای محیط های کاری یا درب های ورودی آپارتمانی مناسب نیستند و در این محیط ها میبایست از درب های آکوستیک با پوشش داخلی عایق صوتی (مينرال وول ، فوم پلی اورتان، فوم الاستومری، پلی استايرن) استفاده کرد.

آیا درب های ضد سرقت، ضد صدا هستند؟

همان طور که در مبحث مزایای درب ضد سرقت بیان کردیم، درب های ضد سرقت به علت به ­کار بردن نوار درزگیر در طراحی آنها عایق صدا هستند و مانع ورود و خروج آلودگی­ های صوتی می ­شوند. در ساخت درب های ضد سرقت ورق های فولادی به کار می رود و بین این ورق های فولادی شبکه های فلزی قرار دارد و بین این شبکه ها، هوا وجود دارد. این هوای حبس شده در ساختار داخلی درب ضد سرقت همان عامل بازدارنده برای انتقال صدا می باشد.

آیا درب های ضد سرقت، ضد صدا هستند؟

دقت کنید که این ویژگی فقط مختص درب های ضد سرقت استاندارد است و در درب ضد سرقت چینی معمولاً به جای اینکه از این شبکه بندی های فولادی در ساخت درب استفاده کنند، شبکه های مقوایی را به کار می برند. بنابراین نمی توانند عایق انتقال صدا باشند. لازم به ذکر است که وزن سبک درب های چینی به همین شبکه های مقوایی مربوط است.

علاوه بر وجود ورقه های فولادی، مشتری می تواند برای کاهش انتقال صدا از طریق درب، درخواست داشته باشد که از پشم سنگ در ساخت درب استفاده کنند.

همچنین، برای اینکه ظاهر درب های آکوستیک شده زیباتر باشد می توان از روکش چرمی برای این درب ها استفاده کرد (به ویژه برای استودیوها و سالن های اجتماعات). شست و شوی درب های با روکش چرم نیز راحت انجام می گیرد.

تبدیل درب معمولی به درب ضد صدا

اکنون که با درب های ضد صدا و مزایای آنها آشنا شدید لازم است بدانید به آسانی می توانید درب های معمولی را به درب ضد صدا تبدیل کنید. با اینکه این کار هزینه بر است، اما شما را از سر و صداها در امان نگه می دارد. البته لازم به ذکر است که کیفیت درب های آماده ای که به عنوان درب ضدا صدا موجود هستند بهتر از درهایی است که به درب عایق تبدیل می شوند.

یکی از شاخه های علم آکوستیک، روش های ضد صدا کردن (آکوستیک کردن) درب ها با هدف جلوگیری از انتقال صداهای مزاحم می باشد. مهمترین نکته ای که در آکوستیک کردن درب ها باید به آن توجه شود درزگیری درب در محل اتصال درب و فریم است. هر چقدر که این درز به شکل بهتری پوشانده شود و از عایق صوتی بهتری استفاده شود انتقال صدا کمتر خواهد بود.

تبدیل درب معمولی به درب ضد صدا

روش های تبدیل درب معمولی به درب ضد صدا

برای تبدیل درب معمولی به در ضدصدا به چند روش می توانید عمل کنید:

- لمسه کاری یا لمسه دوزی: یکی از روش های معمول برای آکوستیک کردن درب ها می باشد.  که علاوه بر ضد صدا کردن درب، از زیبایی ظاهری نیز برخوردار است. برای این کار از مواد مختلفی به شرح زیر استفاده می شود:

 - روکش کردن درب با استفاده از پارچه های مخمل و چرم های مصنوعی

- ایزوله کردن سطح درب با استفاده از عایق اسفنجی با چگالی مناسب

- لمسه کردن درب با استفاده از دکمه هاي همرنگ پارچه يا چرم مصنوعي، گل ميخ هاي ساده و قلم کاري شده، و گل پيچ هاي آبکاري شده

- اتصال ورق فوم به درب معمولی: در این روش، یک ورق فوم از جنس تخته فیبر عایق صدا و با ضخامت 3 تا 4 اینچ را به وسیله ی واشر به درب وصل می کنند و به این ترتیب از ورود و خروج صدا جلوگیری می کنند.

- استفاده از درزبند در قسمت های مختلف درب: در این روش، هر قسمتی از درب که امکان انتقال صدا از طریق آن وجود دارد را با استفاده از درزبند می پوشانند. این درزگیرها قابلیت جابه جایی و کنده شدن نیز دارند.

- پرده های آکوستیک: در این روش، این پرده های ضد صدا را به داخل یا خارج درب اضافه می کنند و از این طریق صداهای مزاحم تا حد زیادی جذب می شوند.

خرید درب ضد صدا:

ما درهای ضد صدا را با کیفیت بالا به شما ارائه می دهیم. از عملکرد عالی و حداکثر کاهش صدا توسط این درها خیالتان راحت باشد. درهای آکوستیک ما بطور خاص طراحی شده اند و قابلیت کاهش انتقال صدا از طریق آنها بسیار زیاد است. این درها با انواع مختلفی از گزینه های استاندارد و سفارشی در دسترس شما هستند.