نمایش دادن همه 1 نتیجه

درب ضد حریق

آذرخش

850000 تومان

درب ضد حریق

درب ضد حریق یا ضد آتش گونه ای از درب است که در ساختمان ها برای جلوگیری از نفوذ آتش به سایر بخش های ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این درب معمولا در هر یک از طبقات ساختمان و در مرز طبقه با پلکان قرار داده می شود. در این مطلب می خواهیم در مورد ساختار داخلی این درب ها، قیمت آنها و ویژگی های یک درب ضدحریق خوب با شما صحبت کنیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

درب ضد حریق (در های ضدحریق)

درب ضد حریق چیست؟

درب ضد حریق (Fire Door) یا ضد آتش نوعی درب است که در مرز فاصل بین طبقات با پلکان قرار داده می شود تا از انتشار آتش از یک طبقه به سایر طبقات جلوگیری کند. این درب همچنین با مسدودسازی راه ورود هوا به طبقه آتش گرفته، تا حدودی باعث کندی آتش در طبقه می شود. این درب ها به گونه ای هستند که مقاومت بالایی در برابر آتش داشته باشند. این گونه درب ها با عددی که نشان دهنده تعداد دقایق مقاومت آنها در برابر یک آتش بزرگ است شناخته می شوند؛ مثلا درب 120 که تضمین کننده یکصدوبیست دقیقه مقاومت در برابر شعله های آتش است.

یکی از موضوعات مهم در زمینه درب ضد حریق، تایید اداره آتش‌نشانی است. تاییدیه اداره آتش نشانی برای گرفتن پایان کار ساختمان ضروری است و یکی از نکاتی که این اداره برای ارائه تاییدیه بررسی می کند نصب درب های ضد حریق و تایید درب های نصب شده است. در ادامه مقاله اطلاعات بیشتری را در مورد این دربها و ویژگی های آنها در اختیار شما قرار خواهیم داد.

درب ضد حریق فلزی

یکی از مهم ترین انواع درب ضد آتش، درب ضد حریق فلزی است. این درب ها دولایه فلز در دو طرف در (به عنوان روکش درب) و یک لایه درونی دارند که از جنس یک ماده غیرقابل اشتعال است. ورق های روکش درب از جنس فلز گالوانیزه یا ورق سیاه یا روغنی است و فلز آن با توجه به شرایط رطوبتی منطقه انتخاب می شود. در داخل درب هم از موادی نظیر پشم سنگ استفاده می شود. پشم سنگ ماده ای است که تا 850 درجه سانتی گراد مقاوم است. ضخامت پشم سنگ مورد تایید اداره آتش نشانی دست کم چهار سانت است و در صورتی که قصد اخذ تاییدیه از این اداره را داشته باشید این ضخامت نمی تواند از این مقدار کمتر باشد.

این درب های دارای دستگیره آنتی پانیک و نیز دستگیره بازشو با جک هیدرویک آرام‌بند است. همچنین برای درب ضد حریق می بایست از لولای مخصوص این درب ها استفاده کرد. یراق آلات این درب ها از برندهای D&D و داف و کاله ترکیه انتخاب می شود. رگلاش درب هم با پیم کوک لولای فنری انجام می شود.

در داخل لنگه در فلزی نیز ساختار خاصی در نظر گرفته شده است و در بخش هایی که یراق‌آلات و لولا نصب شده شبکه فلزی داخلی تقویت می شود. شبکه داخلی ورق های هیدروکربرن علاوه بر افزایش مقاومت درب، باعث ثابت نگه داشتن مواد داخل آن هم می شود.

رنگ چارچوب و رویه درب از ایپوکسی پولیستر است که به صورت رنگ‌پاشی قطب منفی و مثبت جریان الکتریکی بر روی ورق هیدروکربن صورت می پذیرد.

حتی درزگیر دور لنگه درب ضد حریق هم بسیار مهم است و می بایست از ماده خاصی برای این قسمت استفاده کرد. درزگیر دور لنگه نقشی اساسی در جلوگیری از خروج گازهای سمی و دود دارد و با جلوگیری از ورود اکسیژن باعث کند شدن اشتعال احتمالی خواهد شد.

نصب درب

نصب درب ضدحریق از طریق جوشکاری انجام می شود. در هنگام نصب باید توجه داشت که تنظیم درب بسیار مهم است و رگلاژ نامناسب درب باعث بروز مشکلاتی مانند افتادگی از لولا (با گذشت زمان) خواهد شد.

برخلاف درب ضد سرقت ، به علت وزن بالای درب ضدحریق (120 کیلوگرم) حمل آن از جلوی ساختمان تا محل نصب نیاز به 4 تا 5 کارگر دارد و باید به دقت آن را حمل کرد.

این گونه درب ها نمی توانند روکوب داشته باشند؛ زیرا طبق مقررات این درب ها باید بدون هرگونه ماده قابل اشتعال (مانند چوب) باشند و با توجه به این که روکوب ها معمولا از مواد قابل اشتعال ساخته می شوند استفاده از آن در این محصولات ممکن نیست.

رنگ این درها هم همانطور که ذکر شد از رنگ های الکتروستاتیک ضد آتش بوده و در برابر حریق مقاوم هستند.

در صورتی که در مورد درب انتخابی خود یا نحوه خرید از فروشگاه آنلاین سوالی دارید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

درب ضد حریق

آذرخش

850000 تومان