نمایش دادن همه 1 نتیجه

معرفی کامل درب HDF؛ درب هایی انعطاف پذیر، بادوام، و مناسب برای اتاق ها

High Density Fiberboard Door

درب های HDF (High Density Fiberboard) از انواع درب داخلی هستند و همانطور که از نام این درها مشخص است، از چوب تراکم بالا (HDF) ساخته شده اند. سطوح این درب ها تحت تأثیر فرآیندهای تکنولوژی مدرن قرار گرفته و در نتیجه طرح های مختلفی از آنها به بازار عرضه شده است. به طور کلی، درب های HDF برای اتاق های نشیمن، اتاق خواب و سرویس های بهداشتی مناسب هستند، اما با توجه به تراکم بالای ورق این درب ها، گاهی آنها را برای در ورودی نیز استفاده می کنند. اما پیشنهاد می کنیم با توجه به مزایای مختلف در ضد سرقت نسبت به سایر درب های موجود در بازار، از این درب ها برای در ورودی ساختمان استفاده کنید.

پس از مطالعه کامل این مطلب و آشنایی با درب های HDF می توانید با اطلاعات کافی به فروشگاه مومن در مراجعه کنید و انواع مرغوب درب داخلی اچ دی اف در طرح ها و رنگ های متنوع را با قیمت مناسب برای اتاق های منزلتان خریداری کنید.

HDF چیست؟

قبل از معرفی درب اچ دی اف، لازم است بدانید ورقه HDF نوعی تخته فیبر متراکم (با چگالی بالا) و از انواع مهندسی شده چوب می باشد. تخته فیبر متراکم با بیشتر کردن میزان فیبر، چسب و فشار، طی فرآیند فیبرسازی با چگالی بالای ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تولید می‌شود. افزایش چگالی فیبر علاوه بر افزایش استحکام، قابلیت رنگ شدن و روکش شدن را افزایش می‌دهد.

 به طور کلی سه نوع تخته فیبر وجود دارد که عبارتند از:

- تخته فیبر با تراکم پایین (LDF) : Low-Density Fiberboard

- تخته فیبر با تراکم متوسط (MDF) : Medium-Density Fiberboard

- تخته فیبر با تراکم بالا (HDF) : High-Density Fiberboard

تخته های فیبر با تراکم بالا (HDF) رویه های مناسبی برای درب ضد سرقت هستند و به عنوان روکش ملامینه به بازار ارائه می شوند. لازم به ذکر است، بعضی از سازندگان درب، توسط دستگاه ممبران ورق های اچ دی اف را با PVC روکش می کنند و به اسم درب های پی وی سی، یا درب های اچ دی اف روکش پی وی سی، به بازار عرضه می کنند.

از آنجایی که ورق های HDF آب را جذب می کنند، همانند سایر انواع تخته فیبر نمی توان از آنها برای کفپوش استفاده کرد. اما با اضافه کردن روغن به شکل پلیمر، به صورت ورق های سفت و سخت در می آیند، و این کار باعث مقاومت آنها را در برابر رطوبت می شود و در این صورت به عنوان کفپوش نیز می توان از آنها استفاده کرد. از این تخته سنگ سخت می توان در نمای ساختمانی نیز استفاده کرد.

درب HDF چیست؟

به طور کلی، انواع درب های ساختمانی به دو شکل درب های چوبی؛ و درب های روکش دار ساخته می شوند. (برای دریافت اطلاعات بیشتر کلیک کنید). درب HDF از درب های روکش دار محسوب می شود. برای ساخت این درب ها در ابتدا یک کلاف چوبی مستطیل شکل با ابعاد مشخص ساخته می شود و سپس روکش های HDF که از قبل توسط تولیدکنندگان این روکش ها آماده شده اند، در قسمت پشت و روی این کلاف چوبی پرس می شوند. رویه هایHDF متاسفانه در ایران تولید نمی شوند و عمدتاً از کشورهایی مانند چین، مالزی، ترکیه و رومانی به کشور وارد می شوند.

یکی از ویژگی های خوب درب HDF قابلیت رنگ پذیری ورق های اچ دی اف است. درب های HDF رنگ شده از زیبایی خاصی برخوردار هستند.

درب های HDF (High Density Fiberboard)

فضای خالی بین درب HDF روکشی نیز درست مانند درب ملامینه (HPL) را شبکه بندی های مقوایی شکل یا چوبی فشرده که بسیار شبیه لانه زنبور هستند و به آنها «هانی مکعب» گفته می شود پر می کنند تا به وسیله این شبکه بندی ها، مقاومت و استحکام درب اتاق در برابر ضربه و شکستگی را افزایش دهند. استفاده از این مقواهای فشرده در ساخت درب های اچ دی اف، موجب می شود این درب ها سبک باشند و به راحتی بتوان آنها را حمل کرد.

همچنین، برای اینکه درب ها در برابر سرما و گرما، و صدا عایق شوند نیز فضای خالی بین آنها را با یونولیت، یا پشم سنگ پر می کنند.

کاربرد درب HDF چیست؟

به طور کلی، درب HDF بیشتر برای درب اتاق ها و سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. درب های اچ دی اف که از ورق با ضخامت 3 میلیمتر در ساخت آنها استفاده شده نمی توانند به عنوان درب ورودی استفاده شوند. اما اگر در ساخت این درب ها، ورق های HDF 6 میلیمتری به کار رفته باشد، با توجه به فشردگی بالای این درب ها به عنوان درب ورودی نیز می توانند استفاده شوند.

اگر قصد دارید از ورق های HDF مسطح برای درب ورودی استفاده کنید، میبایست دو ورق 3 میلیمتری اچ دی اف را روی هم پرس کنید (دوبل) تا هم استحکام درب زیاد شود و هم عمق شیارهای CNC افزایش یابد و درب زیباتر شود.

در صورتی که از درب HDF به عنوان در سرویس های بهداشتی استفاده می کنید باید در رنگ آمیزی آن دقت کنید. چون متاسفانه هنگام رنگ آمیزی این درب ها، قسمت های زیرین درب در معرض دید نیستند و به خوبی رنگ نمی شوند و این قسمت ها مقاومت زیادی در برابر آب ندارند و آب را جذب می کنند و متورم می شوند، بنابراین در صورتی که در معرض دائمی آب باشند ورق اچ دی اف از بین می رود و بیشتر از چند سال دوام نخواهند آورد. در این صورت پیشنهاد می کنیم از درب PVC برای سرویس های بهداشتی استفاده کنید.

گاهی برای جلوگیری از پوسیدگی درب، ورق های گالوانیزه را از سمت داخل بر روی قسمت های زیرین درب نصب می کنند. اما با این کار نه تنها از پوسیدگی درب جلوگیری نمی شود، بلکه پوسیدگی پنهان می شود و محل مناسبی برای تخمک گذاری سوسک ها فراهم می کند.

انواع رویه های HDF

HDF در صنعت به سه شکل مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از: 1- ورق های HDF مسطح ؛ 2- ورق های HDF قالب گیری شده؛ و 3- ورق های HDF روکشی (ملامینه).

- ورق های HDF مسطح

ضخامت این ورق های اچ دی اف که در صنعت چوب از جنس فیبر هستند 3 میلیمتر است و در هنگام ساخت آنها شیارهایی مشابه طرح چوب توسط غلطک بر روی آنها ایجاد می شود. سپس با یک لایه آستر سفید پوشیده می شوند. به علاوه، توسط دستگاه CNC طرح های متنوعی را می توان بر روی این ورق ها ایجاد کرد. از ورق های HDF مسطح می توان به عنوان جایگزین MDF برای میز تلویزیون نیز استفاده کرد.

- ورق های HDF قالب گیری شده

ضخامت این ورق های اچ دی اف نیز 3 میلیمتر است. دارای 6 طرح مختلف هستند و همانند HDF مسطح، بر روی این ورق ها نیز توسط غلطک شیارهای چوب مانند ایجاد می کنند. در این ورق ها، خمیر HDF را به شکل خاصی که در پرس به آن داده می شود قالب گیری می کنند، سپس مانند روش قبل روی آن رگه های طرح چوب ایجاد می شود و در نهایت به شکل چوب درمی آید.

ورق های HDF روکشی (ملامینه)

ضاخمت این ورق های HDF نیز 3 میلیمتر است. ورق های اچ دی اف روکشی توسط روکش های ملامینه HPL روکش شده اند و بیشتر برای درب اتاق خواب، حمام، و سرویس بهداشتی مناسب هستند. این ورق ها در ضخامت 6 میلیمتر نیز موجود هستند که برای درب ورودی می توان از آنها استفاده کرد.

خرید درب HDF

از آنجایی که درب های HDF استحکام خوبی دارند و از قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده اند. همچنین، طرح های متنوع و زیبایی این درب ها نیز مزید بر علت شده که افراد زیادی مایل به خریداری و نصب این درب ها باشند. شما نیز می توانید از فروشگاه مومن درب انواع مختلف این درب ها را ببینید و خریداری کنید.

مومن در